7.8 C
Skopje
Monday, December 6, 2021

Повеќе од 45,000 работни места се во ризик, се заканува затворање на стотици компании

Најчитани вести

Нов бран отпуштања од работа ќе има овој и наредните месеци поради влошените услови за работа на бизнисите и новото целосно затворање на дел од нив. Текстилните компании најавуваат дека е можно да отпуштат половина од вработените бидејќи немаат приходи и работа, а трошоците секојдневно растат. Угостителите, пак, најавуваат дека поради новото затворање 30.000 работници ќе останат без плата и можеби ќе бидат отпуштени. Дополнително и бизнисите кои не успеаја да исплатат плата во февруари веќе размислуваат дали да отпуштат работници за да можат да исплатат мартовска плата на останатиот дел. Бизнисите се жалат дека се при крај со финансиските резерви, а работниците се очајни дека во време на пандемија ќе останат без пари за живот и без здравствено осигурување. Петтиот сет мерки на владата никако да ја помине собраниската бариера иако лидерите на власта и опозицијата се договорија овој пакет на закони да помине во најбрз рок.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com