7.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

Повеќе од 200 лица се обвинети за насилствата во Вашингтон

Најчитани вести

Федералното судство на САД обвини повеќе од 150 лица за вмешаност во насилствата во Капитол Хил во Вашингтон на 6 јануари. Уште 50 лица се обвинети пред локалните судови во главниот град на САД, изјави федералниот обвинител Мајкл Шервин.

Истражителите имаат информации за околу 400 учесници во инцидентот, во приврзаници на поранешниот американски претседател Доналд Трамп насилно упаднаа во Капитол Хил за да се спречи изборот на Џо Бајден. Пет лица настрадаа за време на нападот на американскиот Конгрес.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com