18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Повеќе од 110 милиони заразени со коронавирусот во светот

Најчитани вести

Од почетокот на пандемијата повеќе од 110 милиони луѓе во светот се заразени со коронавирусот, покажуваат податоците на веб-страницата „Ворлдометар“.

Најмногу заразени има во САД – повеќе од 18 милиони луѓе, потоа следува Индија со скоро 11 милиони заразени, па Бразил со 9,9 милиони …

Русија е на четвртото место во светот и прва во Европа со повеќе од четири милиони случаи на Ковид-19.

Вакцинацијата против коронавирусот почна во средината на декември минатата година и досега се вакцинирани речиси 178 милиони луѓе ширум светот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com