8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Победник на изборите во Украина е партијата на Зеленски, со освоени 44 проценти од гласовите

Најчитани вести

Најмалку пет партии се очекува да освојат места во парламентот во Украина по вчерашните предвремени парламентарни избори во таа земја.

Според излезните анкети, победник на изборите е партијата на претседателот Володимир Зеленски, слуга на народот, со освоени 44 проценти од гласовите.

Украинците вчера гласаа за нов парламентарен состав на избори на кои се гледа како барометар за популарноста на претседателот Зеленски, кој на позицијата е два месеци. Зеленски победи на претседателските избори по години лоша економија, висока корупција и војна со сепаратистите поддржани од Русија во источна Украина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести