22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Планот „Ц“ ги помати преговорите за СЈО

Најчитани вести

Планот „Ц“ го наруши преговарачкиот процес за Законот за ЈО. Нема договор ниту напредок, партиите ја заострија реториката. Со префрлањето на предметите и обвиненијата од СЈО во ЈО, законот повеќе не е ургентен. Министерката за правда Рената Тренеска Дескоска вели дека и таа била затечена од писмото на Јанева, а опозицијата била во шок. Токму поради тоа беспредметна била денешната средба во законодавниот дом.

ВМРО-ДПМНЕ ја обвини власта за координиран план со цел да продолжи политичкиот прогон врз опозицијата.

Наредната недела работните групи повторно ќе се обидат да постигнат компромис за законот, а во разговорите не е исклучена можноста да бидат вклучени и лидерите на СДСМ и на ВМРО-ДПМНЕ, Заев и Мицкоски.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com