25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Планирани три коридори за евакуација од Суми во североисточна Украина

Најчитани вести

Украинските власти планираат денеска да отворат три коридори за напуштање од регионот Суми во североисточна Украина, според шефот на регионалната администрација Дмитро Живицки.

Коридорите треба да ги водат луѓето на безбедно во Полтава во централна Украина, околу 170 километри јужно од Суми, објави Живицки на Телеграм.

Тој рече дека е планиран прекин на огнот во 7 часот по Гринич.

Руските сили го опколија Суми, соопшти британското Министерство за одбрана.

Живицки рече дека речиси 50.000 луѓе го напуштиле Суми вчера и завчера.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com