31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Писателот на „Симпсонови“ почина од коронавирус

Најчитани вести

Марк Вилмор, писателот и продуцент на анимирана серија „Симпсонови“, почина на 57 години од коронавирус. Ова го потврди неговиот постариот брат, комичарот Лери Вилмор.

„Мојот сладок сладок брат, Марк Едвард Вилмор, почина синоќа борејќи се со ковид и другите здравствени состојби кои го мачеа со години. Мојот брат беше најљубезен, најнежен, најсмешен лав и ангел што сум ги познавал. Те сакам помал брату“, напиша Лери.

Првата значајна улога на Марк како писател била во популарната хумористична серија In Living Color, а потоа пишувал за Вечерното шоу со Џеј Лено.

Тој се приклучи на тимот писатели на Симпсонови во 2002 година и напишал 12 епизоди до 2015 година. Како продуцент на Eternal Moonshine of the Simpsons Mind ја добил и наградата Еми.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com