33.8 C
Skopje
Tuesday, August 3, 2021

Пирло: Натпреварот против Порто е одлучувачки за Јувентус

Најчитани вести

Тренерот на италјанскиот калчолигаш Јувентус, Андреа Пирло ги сподели своите очекувања од натпреварот против Порто во 1/8 финалето од фудбалската Лига на шампионите.

– Ние целосно ја разбираме убавината и одговорноста да играме во Лигата на шампионите. Овие натпревари имаат сосема поинаква енергија, но треба да ги третирате како и секој друг важен натпревар. Резултатот ја остава интригата крајно отворена. Треба да играте со памет за да го завршите натпреварот со резултат што ќе води во следната рунда. Ова ќе биде нашиот најважен меч во Лигата на шампионите. Мора да играме компетентно од техничка гледна точка, бидејќи ќе се спротивстави на цврст противник. Тој не остава слободни зони помеѓу редовите и не дава време за размислување. Ќе биде потребна целата наша техника и трпеливост, изјави Пирло.

Натпреварот Јувентус – Порто ќе започне во 21 часот во Торино. На првиот натпревар, португалскиот клуб победи со 2:1.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести