-2.2 C
Skopje
Monday, January 17, 2022

Пике ќе заработи добро од заминувањето на Меси во ПСЖ

Најчитани вести

Лионел Меси потпиша договор со Пари Сен Жермен пред 15 дена, а еден од оние што ќе заработат после тоа, по добро нацртаниот деловен потег, е неговиот поранешен соиграч Жерар Пике.

По заминувањето на неговиот капитен во Франција, стоперот на Барселона ги купи правата за пренос на фудбалски натпревари од францускиот шампионат преку неговата компанија Космос Холдингс и има право да ги пренесува во Шпанија.

Меси потпиша двегодишен договор со Пари Сен Жермен и Пике е сигурен дека има голем број луѓе во Шпанија кои сакаат да видат како се снаоѓа во новата средина, па реши да инвестира пари.

Аргентинецот сеуште нема дебитирано за ПСЖ, а тоа би требало да го направи во текот на викендот, кога се закажани натпреварите на неговиот нов клуб против Ремс. Натпреварот ќе го пренесува и шпанската телевизија Телесинко.

Космос ги купи тригодишните права за пренос на натпревари од Лига 1 во соработка со ТВ уживајте. Мовистар претходно ги имаше правата за пренос на француското првенство, но го одби продолжувањето пред да се знае дека Меси ќе пристигне во ПСЖ.

Компанијата на Пике претходно ги откупи правата за пренос на финалето на Копа Америка, во кое Аргентина го совлада Бразил, и натпреварите од Серија Б.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com