Home » Пешиќ по поразот: Па не е толку страшно…

Пешиќ по поразот: Па не е толку страшно…

by Lina Muslija

Српскиот селектор Светислав Пешиќ беше разочаран што неговата репрезентација не успеа да слави над Италија, но искусниот стратег потенцираше дека клучниот меч со Доминиканската Република ќе одлучи за првото место во групата, нешто што беше цел на Србија од самиот старт на овој Мундобаскет.

„Орлите“ прокоцкаа 16 поени предност од третата четвртина и претрпеа уште еден болен пораз од „аѕурите“, но за Пешиќ е најважно што неговата селекција останува господар на сопствената судбина.

„Штета е што не победивме меч во кој имавме водство. Сепак, загубивме само со два поени, што не е толку страшно бидејќи со победа над Доминикана остануваме на чело на групата. Тој меч ќе биде како финале на Светското првенство за нас и ќе влеземе максимално подготвени, добро е што ќе имаме 48 часа за да се одмориме и целосно да се подготвиме за она што ќе не очекува против овој незгоден ривал“, изјави Пешиќ.

Една од причините за поразот на Србија беше слабото издание на капитенот Богдан Богдановиќ (шут за тројка 1/13).

„Богдан сите добро го знаете, тој е емотивно момче и чувствува голема одговорност. Знам дека сакаше само најдобро, но Богдан исто така е искусен играч и сигурно ќе излече поуки од ова. Верувам дека ќе го остави зад себе овој слаб меч и ќе се сврти кон следниот натпревар, за кој ни е потребен вистинскиот Богдановиќ како лидер“, прокоментира српскиот селектор.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More