Пет паметни телефони кои се најопасни по здравјето

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Експертите користат индикатор за ризик, како што е нивото на радијација на SAR. Кои се телефоните од 2018. година кои претставуваат најголем ризик за здравјето, ќе ги дознаете во следните редови.

Нивото на SAR зрачење е показател за стапката на апсорпција на електромагнетното зрачење од човечкото тело. Иако овој метод на тестирање беше измислен во 1996-та година кога немаше паметни телефони, денес се користи и како критериум за влијанието на мобилните уреди врз човечкото тело.

Уреди со највисока оценка за SAR се сметаат за потенцијално поопасни. Сите телефони одат низ таков тест за да се осигурат дека штетното влијание е под одреден праг.

Врз основа на показателите за радијација, експертите ги идентификуваа најопасните модели од 2018-та година.

Лидерските позиции во ова рангирање се за два уреди на Google – Pixel 3 XL и Pixel 3. Првата тројка се затвора со OnePlus.

LG V40 се наоѓа во оваа неповолно рангирање, така што го зазема четвртото место. На петтото место се два модели на Applе – XS Max и XS.извор: USB.mk

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.