1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Пет нови случаи на Ковид-19, почина пациент од Виница

Најчитани вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2.531 тестирање, а регистрирани се 5 нови случаи на Ковид-19, од кои два во Скопје и по еден во Велес, Кавадарци и Берово.

Регистрирани се 86 оздравени пациенти од Скопје – 31, Куманово и Прилеп по 12, Тетово – 7, Гостивар и Охрид по 6, Битола – 3, Крива Паланка, Демир Хисар и Кратово по 2 и по еден во Велес, Кичево и Виница.

Пријавено е едно починато лице од Виница (76 години) во болнички услови.

Направените 2.531 тест се преку: ИЈЗ-303, ЦЈЗ Скопје-36, ЦЈЗ Битола-35, ЦЈЗ Прилеп-15, ЦЈЗ Тетово–13, ЦЈЗ Куманово–21, Судска медицина-2, ГОБ 8-ми Септември-1, МАНУ-52, Жан Митрев (Филип Втори)-57, Авицена-149, Биотек-143, Систина-75, лабораторија Лаор-154, Синлаб-25, Ремедика-13, Плодност–53, Генеа–6, Никоб лаб-417, ВФВ Медикал-11, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 950.

Досега во земјата се направени вкупно 881.870 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.689, бројката на оздравени пациенти е 150.063, на починати е 5.485, а бројот на активни случаи изнесува 141.

Според епидемиолошките анализи, дистрибуцијата по градови во моментов е следна:

Скопје 68669, Активни 60
Куманово 8882, Активни 10
Прилеп 8327, Активни 6
Тетово 7249, Активни 14
Битола 6306, Активни 5
Велес 5474, Активни 4
Гостивар 5181, Активен 1
Кавадарци 5155, Активни 2
Охрид 5019, Активни 11
Штип 4960, Активен 1
Струмица 4120, Активни 6
Струга 2981, Активни 0
Кочани 2792, Активни 0
Кичево 2596, Активни 13
Гевгелија 2195, Активни 0
Неготино 2184, Активни 0
Свети Николе 1524, Активен 1
Ресен 1234, Активни 0
Крива Паланка 1227, Активни 2
Радовиш 1161, Активни 0
Берово 1031, Активни 2
Делчево 973, Активни 0
Дебар 942, Активен 1
Виница 886, Активни 0
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 667, Активни 0
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 0
Демир Хисар 400, Активни 0
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 377, Активен 1
Македонски Брод 359, Активен 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 0
Дојран 132, Активни 0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести