23.8 C
Skopje
Tuesday, July 27, 2021

Пет нови и невообичаени симптоми на коронавирус

Најчитани вести

Листата на симптоми поврзани со коронавирусите продолжува да расте. Вирусот влијае поинаку на луѓето, а респираторните симптоми не се единствените на кои треба да се обрне внимание. Некои лекари забележуваат дека некои симптоми се појавуваат сè почесто.

Порталот „Тајмс оф Индија“ истакна 5 нови и невообичаени симптоми кои се јавуваат кај лица заразени со коронавирус.

Плускавци на јазикот

Ова е еден од невообичаените симптоми за кои лекарите предупредуваа долго време, но сега почна да се појавува со плускавци во устата, осип и испакнатини кои се совпаѓаат со други симптоми на КОВИД-19, вклучувајќи треска, кашлица и замор . Иако симптомите можат да бидат збунувачки, но и непријатни, симптомите на воспаление на јазикот или други невообичаени промени треба да бидат знак на загриженост. Проблеми со јазикот може да се појават и поради синдромот Кавасаки, ретка воспалителна компликација поврзана со тежок ковид-19 кај деца, што влијае на протокот на крв и виталното функционирање. Ако се сомневате дека сте изложени на вирус, веднаш побарајте помош за болка,оток, чувство на печење или промени во текстурата на јазикот.

Ковид прсти

Во светот има се повеќе случаи на оток на прстите а тоа ги загрижува експертите. Лекарите сега гледаат дека многу луѓе кои имаат позитивен тест за инфекција го доживуваат овој симптом само за време на инфекцијата и им се заканува погрешна дијагноза. Студиите исто така покажаа дека осипите се исто така доминантни знаци на инфекција кај помладите деца кои покажуваат различни симптоми од возрасните. Како резултат на воспаление во телото предизвикано од вирусот, прстите може да отечат и лезии да се развијат и да се појави промена на бојата. Контактирајте лекар.

Осип и уртикарија

Ненадејната појава на осип или подигнати испакнатини на кожата, што може да трае со часови, исто така може да биде знак на рана инфекција со коронавирус. Тоа е уште еден симптом на кожата што може да трае подолго, понекогаш и неколку недели по заздравувањето. Според студиите, осипот може да започне на стапалата, дланките и полека да се шири на другите делови на кожата. Во многу случаи, тоа исто така може да предизвика акутен оток на чувствителни области како што се очните капаци и усните.

Абнормално згрутчување на крвта

Згрутчувањето на крвта е се почест несакан ефект пријавен од лица заразени со коронавирус. Сега е утврдено дека вирусот САРС-ЦОВ-2 може брзо да се шири низ целото тело, да предизвика згрутчување на крвта и да го наруши здравиот проток на крв низ вените. Згрутчување на крвта исто така може да влијае на млади и здрави пациенти кои немаат сериозни симптоми поврзани со вирусот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести