2.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

ПЕТ НАМИРНИЦИ КОИ ГО УБИВААТ АПЕТИТОТ! Можат да се јадат и доцна во ноќта!

Најчитани вести

Има се повеќе приврзаници на гладувањето, а лекарите веруваат дека периодичниот пост или глад е она што ги обновува клетките на телото и придонесува за слабеење. Но, што ако сте постојано гладни, ако сте во можност да јадете сè што ви се сервира?

Научните истражувања велат дека на секоја личност и требаат 2 недели да се навикне на промените. Истото важи и зарежимот на исхрана. Но, што ако не можете да ја „одржите“ вашата диета и имате силна желба да јадете сè што ви е забрането? Обидете се со храна што го „убива“ вашиот апетит.

Овие 5 намирници го потиснуваат апетитот:

1. Вода

Веројатно многу пати сте чуле дека е подобро денот да го започнете со чаша вода. Прво, помага да се спречи дехидрираност, и второ, го намалува апетитот. Пиење чаша вода пред секој оброк е исто така корисно. Ако треба да ги ослободите грчевите во стомакот, подобро е да пиете минерална вода.

Еве еден тест: кога имате неподнослив глад, напијте се една чаша млака вода. Почекајте околу десет минути, ако сè уште чувствувате глад, ручајте. Кога чувствуваме глад, нашето тело честопати испраќа сигнал дека навистина му треба вода.

2. Цимет

Овој зачин не само што го потиснува гладот, туку помага и во чистење на желудникот, го намалува шеќерот во крвта и го забрзува процесот на слабеење. Ова се само некои од здравствените придобивки на циметот. Додадете малку цимет во чајот или кафето и ќе имате интересен вкус и ќе добиете огромни здравствени придобивки.

3. Зелен чај

Овој пијалок содржи тони корисни антиоксиданти и полифеноли. Зелениот чај е задолжителен за оние кои држат диета и сакаат да ослабат, а резултатите ќе бидат неверојатни.

4. Чие семе  

Содржи многу растворливи диетални влакна и омега-3 масни киселини. Обидете се да ставите неколку семиња во чаша вода и по половина час течноста ќе стане желатинозна и може да се користи за правење одлични пудинзи. Исто така, семето може да се консумира суво. Изберете кој метод најмногу ви одговара.

5. Кафе

Некои луѓе мислат дека кофеинот може да помогне во борбата против гладот, но истражувањата покажаа дека тоа го прават антиоксидантите. Кофеинот едноставно растворен во вода не го намалува гладот ​​колку што може кафето без кофеин. Домашното кафе е многу здрав пијалок и нема причини целосно да се одбие. Покрај тоа, кофеинот во кафето ги забрзува метаболичките процеси, што помага поефикасно да согорувате маснотии.

Само овие пет производи е доволно да ги вклучите во исхраната и да ја намалите телесната тежина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести