9.8 C
Skopje
Tuesday, May 17, 2022

Пет лица загинале од удар на гром во Полска

Најчитани вести

Во ненадејната бура на планинскиот венец Татри во Полска и во Словачка загинале петмина туристи, вклучувајќи и едно 12 годишно момче, а повредни биле уште најмалку 90 луѓе од кои повеќето кога гром удрил врз група Полјаци кои се качувале на врвот Гевонт. На Татрите често пати доаѓа до појави на летни бури, а громови посебно многу удираат на врвот Гевонт откако на него во 1901 година бил поставен голем метален крст.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com