8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Пет лица загинаа во лавина во Австрија

Најчитани вести

Пет лица загинаа во лавините што се случија во саботата во Австрија, објави полицијата на австриската провинција Тирол, пренесува агенцијата „Франс прес“.

Полицијата во саботата потврди дека 16-годишен Германец кој скијал со двајца пријатели на надморска височина поголема од 2.600 метри, надвор од патеката и без уред за лоцирање, загинал во лавина во скијачкиот центар Кухтаи.

За време на викендот имало уште четири лавини во Тирол, но во нив никој не загинал.

Просечно дваесет луѓе умираат во лавини во Австрија секоја година, но во сезоната 2019/20 има помалку жртви затоа што ски – сезоната беше скратена со воведувањето карантин поради пандемијата на коронавирусот.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести