Home » Петков ја поднесе оставката до Владата

Петков ја поднесе оставката до Владата

by Журнал.мк

Бугарскиот премиер Кирил Петков ја поднесе оставката до Владата, јави репортерот на БГНЕС.

Оставката е поднесена по курир, велат за БГНЕС од прес-центарот на Народното собрание. Петков рано изутрината пристигна во зградата на Министерскиот совет, придружуван од обезбедувањето и без коментар.

БГНЕС потсетува дека владата падна по гласањето за недоверба на 22-ри јуни. За недоверба гласаа 123 пратеници, против беа 116. Воздржани немаше. Гласањето го поднесе ГЕРБ поради економските неуспеси на владата.

Шефот на државата ќе ги започне консултациите со пратеничките групи за врачување на мандатот за формирање нова влада откако премиерот веќе ја поднесе оставката на актуелната влада до Народното собрание.

Кирил Петков веќе неколку пати изјави дека ќе се обиде да формира нов кабинет, откако му врачи мандат од претседателот на „Продолжуваме со промената“. Според него, главниот состав ќе биде ист.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More