Home » Петков: Имаме барања за Северна Македонија – вклучување на Бугарите во Уставот и спроведување на договорот

Петков: Имаме барања за Северна Македонија – вклучување на Бугарите во Уставот и спроведување на договорот

by Журнал.мк

„Бидејќи утрово и во последните денови слушнав секакви лажни тврдења дека бугарската влада имала две надворешни политики, сакам да им дадам јасно до знаење на бугарските граѓани и на комесарот Вархеји дека Бугарија има три јасни барања Македонија да оди напред. Придржување до рамковниот став што го усвои бугарското Собрание, вклучување на Бугарите во Северна Македонија во Уставот за да се заштитат нивните права и трето, да се спроведе договорот за соседство. Едноставно и јасно“, ова го изјавил премиерот Кирил Петков по средбата со еврокомесарот за проширување Оливер Вархеји, јавуваат бугарските медиуми.

„Тоа беа нашите разговори и порано и сега со еврокомесарот. Благодарност до комесарот“, додал Петков.

Од своја страна, комесарот Оливер Вархеји го опишал како „фрустрирачки“ тоа што сè уште нема решение за проблемот, пишуваат медиумите во Бугарија.

„Враќањето назад и повторно значи дека сè уште нема решение, што е многу фрустрирачко за нас, ако можам искрено да кажам, бидејќи не можеме да продолжиме со процесот на пристапување на Северна Македонија. Сите земји членки мора да го одобрат тоа. По сите разговори во Софија и Скопје не само што ќе се разјасни, туку и ќе се зајакне европската перспектива за Република Северна Македонија“, изјавил Вархеји.

„Јуни е важен месец во календарот на Европскиот совет и би сакале наскоро да видиме договор“, додал тој.

„Со нетрпение ја очекувам континуираната поддршка од Бугарија и работиме на тоа со сите овие разговори што ги водев овде, во Софија, на таква редовна основа и во Скопје и, конечно, ќе се разјасни и зајакне европската перспектива за Република Северна Македонија. Би сакале да се постигне договор во јуни, затоа се среќавам со премиерот и утрово се сретнав со министерот за надворешни работи, ќе се сретнам и со претседателот“, додал Вархеји.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More