14.8 C
Skopje
Sunday, October 2, 2022

Петков за „Катимерини“: Или Бугарите во Уставот или нема преговори со ЕУ

Најчитани вести

Премиерот на Бугарија, Кирил Петков, во интервју за грчкиот весник „Катимерини“ изразува поддршка за европската перспектива на Македонија, но додава дека е потребно прво да се решат одредени прашања, како што е почитувањето на правата на Бугарите во Македонија со гаранции во Уставот. Бугарија бара македонскиот Устав да се смени и бугарскиот народ да биде наведен во преамбулата, заедно со другите народи кои живеат во Македонија.

„Ние сме за европската перспектива на Македонија, како и на Албанија. Но, постојат одредени работи што треба прво да се решат, како што е почитувањето на правата на Бугарите во Македонија, со гаранции во рамките на Уставот. Имаме план и многу добра комуникација со владата на Македонија и се надеваме дека брзо ќе одиме напред“ – изјави бугарскиот премиер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com