5.8 C
Skopje
Wednesday, October 5, 2022

Петковски имал притисок од САД да коалицира со Груевски

Најчитани вести

Се уште актуелниот лидер на НСДП Тито Петковски, кој најави повлекување од лидерската позиција во партијата, говори за неговата соработка со поранешниот премиер Никола Груевски, со кого коалицираше после изборите во 2006 година.

-Преговаравме со ВМРО-ДПМНЕ и под силен притисок на тогашната амбасадорка на САД Миловановиќ се формираше таа влада, иако јас знаев со кого си имам работа. По шест месеци видов кои се неговите политички амбиции, кое е неговото кредо… и по една година ние се разидовме. Клучно беше за нас Македонија да се гради како слободна држава на слободни граѓани и тука се разидовме со Груевски – вели Петковски за Слободен Печат.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com