Home » Петгодишно момче во Мароко паднало во бунар длабок 32 метри, три дена се обидуваат да го извлечат

Петгодишно момче во Мароко паднало во бунар длабок 32 метри, три дена се обидуваат да го извлечат

by Журнал.мк

Петгодишното момче Рајан три дена било заробено во бунар на северот на Мароко, а спасувачите очајнички се обидуваат да го спасат, пренесуваат светските медиуми.

Детето во вторник падна во бунар длабок 32 метри.

Момчето е од мало село во близина на градот Шефшауен на северот на Мароко. Тој има повреда на главата. Спасувачите прикачиле камера на јажето за да ја следат неговата состојба и да се уверат дека е безбедно.

Досегашните обиди да се спаси се покажаа како неуспешни.

Локалните медиуми објавија дека малото дете земало храна и вода кои му биле доставени со јаже. Во обид да го спасат, спасувачите копаат покрај бунарот. Дијаметарот на бунарот се стеснува до дното, од 45 сантиметри на врвот, што ги спречува спасувачите сами да се симнат за да го земат малото дете.

Драмата на момчето стана позната благодарение на социјалните мрежи, а започна и кампањата „Спаси го Рајан“,

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More