1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Песочна бура го покри Пекинг со прашина, откажани 428 летови

Најчитани вести

Песочна бура го покри Пекинг со прашина, донесена од силните ветрови од пустината Гоби во северозападна Кина.

Според метеоролозите тоа е најсилната песочна бура во реонот во последната деценија. Песочната бура се движи кон кинеските провинции Гансу, Шанси и Хубеи.

Честичките ПМ10 во некои реони на Пекинг достигнаа до 8.000 микрограми на метар кубен, а дозволени се 50, додека честичките ПМ2 се на ниво од 300 микрограма на метар кубен, а дозволени се 35.

Поради песочната бура се откажани 428 летови од аеродромите во Пекинг.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести