Home » Песков: Испраќањето американски војници во Европа е причина за загриженост

Песков: Испраќањето американски војници во Европа е причина за загриженост

by Журнал.мк

Распоредувањето американски војници во Европа е доказ дека Русија има причина за загриженост, изјави портпаролот на Кремљ, Дмитриј Песков.

-САД де факто продолжуваат да ги зголемуваат тензиите во Европа, рече Песков.

Тој оцени дека распоредувањето војници „е најдобар доказ дека Русија има очигледна причина за загриженост“.

Пентагон претходно соопшти дека 2.000 американски војници ќе бидат испратени од Северна Каролина во Полска и Германија, а уште 1.000 војници, кои веќе се во Германија, ќе бидат префрлени во Романија.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More