-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Перу организира состанок за Венецуела без Мадуро и без опозицијата

Најчитани вести

Перу ги покани Кина, Русија, Куба, Боливија, Турција и десетици други земји во Лима за да разговараат за политичката криза во Венецуела на 6-ти август, рече перуанскиот министер за надворешни работи, Нестор Пополисио.

Тој истакна дека идејата е да се соберат земји кои се некако поврзани со кризата во Венецуела, со надеж дека состанокот би можел да го охрабри дијалогот и да даде поддршка за нови избори.

Пополисио додаде дека претставниците на претседателот на Венецуела Николас Мадуро и опозицијата не биле поканети.

-Ние не сакаме да ја поларизираме средбата, рече тој на прес-конференција

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести