14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Пентагон: Украина добива борбени авиони

Најчитани вести

Украина доби борбени авиони и делови за авиони за да ги зајакне своите воздухопловни сили соопшти Пентагон, одбивајќи да го прецизира бројот и типот на авионите и нивното потекло.

Украинските сили „сега имаат на располагање повеќе борбени авиони со фиксни крила отколку пред две недели“, изјави портпаролот на Пентагон Џон Кирби.

Тој истакна дека САД „помогнале во транспортот на некои дополнителни резервни делови што им помогнале за потребите на нивните авиони, но не транспортирале цели авиони“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com