4.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Пентагон тврди дека Кина го одби барањето на САД за телефонски разговор меѓу министрите за одбрана

Најчитани вести

Кина го одби американското барање за телефонски разговор меѓу американскиот и кинескиот министер за одбрана, Лојд Остин и Веи Фенг, изјави денеска портпаролот на Пентагон, генерал Патрик Рајдер.

Пентагон поднесе барање за повик во саботата, веднаш откако собори кинески балон осомничен за шпионирање на брегот на Јужна Каролина.

„За жал, Кина го одби нашето барање. Нашата посветеност на отворени линии на комуникација ќе продолжи“, рече Рајдер.

Во саботата, САД соборија наводен кинески шпионски балон кој леташе над американската територија неколку дена.

Пентагон во четвртокот соопшти дека американската војска открила кинески балон за набљудување на голема височина над континенталниот дел на САД.

Портпаролот на кинеското Министерство за надворешни работи во петокот изјави дека балонот бил цивилен и се користи за метеоролошки и други научни цели и дека непланирано скршнал од предвидениот курс.

Најнови вести