10.8 C
Skopje
Thursday, December 8, 2022

Пентагон: Не е погоден наш конвој

Најчитани вести

Портпаролот на Централната команда на американската армија изјави дека американските сили во североисточна Сирија не биле мета на артилериски напад.

Американска патрола во североисточна Сирија на 3 ноември беше сведок на неколку артилериски напади, гранати паѓаа на еден километар или повеќе од патот по кој се движеше патролата. Никој не настрада, изјави Портпаролот на Централната команда на американската армија.

Тој додаде дека „силите на коалицијата го задржуваат своето неотуѓиво право на самоодбрана“.

Претходно, началникот на рускиот Центар за помирување на завојуваните страни во Сирија генерал-мајот Јуриј Боренков изјави дека САД ја известиле руската страна дека проруски милитанти во Тел Тамир гранатирале конвој на американската војска.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести