9.8 C
Skopje
Wednesday, December 7, 2022

Пенс нема да се повика на 25. амандман за отстранување на Трамп

Најчитани вести

Американскиот потпретседател Мајк Пенс изјави дека нема да попушти под притисокот од Претставничкиот дом управуван од демократите, да се повика на 25. амандман, тврдејќи дека тој не треба да служи како средство за казнување или за узурпација, пренесува РТ.

Бидејќи Претставничкиот дом беше среде гласање за резолуцијата со која се повикуваше да се искористи 25. амандман во вторникот вечерта, Пенс ја отфрли таквата можност, велејќи во писмото до спикерот Ненси Пелоси дека верува оти ваквата постапка не е во согласност со непосредните интереси на земјата.

„Не верувам дека ваквиот тек на дејствување е во најдобар интерес на нашата нација или дека е во согласност со нашиот Устав“, се вели во писмото.

Пенс направи паралела помеѓу напорот на демократите во последен миг да го принудат Трамп да се повлече од функцијата и барањата тој да го блокира заверувањето на изборната победа на Џо Бајден

„Минатата недела не подлегнав на притисокот да наметнам моќ надвор od моето уставно овластување да го утврдам резултатот од изборите и сега нема да попуштам на напорите на Претставничкиот дом да играм политички игри во едно толку сериозно време во животот на нашата нација“, рече тој.

Пенс ја цитираше Пелоси, која изјави дека подготвеноста на претседателот за функција мора да се утврдува според науката и фактите наместо да се заснова на коментари или однесување што не ни се допаѓа бидејќи тој тврди дека амандманот не бил смислен како средство за казнување или за узурпација.

Иако Пенс одби да ги искористи своите овластувања за да го отстрани Трамп, се очекува Претставничкиот дом да одобри написи за импичмент в среда, бидејќи за тоа е потребно само просто мнозинство во комората под контрола на демократите.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести