Home » Пендаровски: Сите земји-членки на НАТО ќе дадат по нешто за Украина

Пендаровски: Сите земји-членки на НАТО ќе дадат по нешто за Украина

by Журнал.мк

Имам информации што ќе ѝ дадеме на Украина, истата информација ја знае и министерката за одбрана, но поради тоа што е НАТО класификација, не можеме да споделиме со јавноста, изјави синоќа претседателот Стево Пендаровски.

Според него, имаме цел список доставен од Украинската амбасада за тоа што им е потребно, но тоа е повеќе медицинска опрема, која ќе ја донираме.

-За воените средства не можеме да кажеме, имајќи предвид дека Руската федерација соопшти оти сите оние кои дотураат оружје на Украина ќе бидат наша легитимна цел и од тој апсект не можеме да се изложуваме. Треба да знаеме дека сите 30 земји-членки на Алијансата дадоа и ќе дадат по нешто за Украина, информира Пендаровски во гостувањето на Дневникот на ТВ Сител.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More