32.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Пендаровски: Преговорите со ЕУ ќе траат седум години (ВИДЕО)

Најчитани вести

Претседателот на државата проценува дека преговорите за членство на земјата во ЕУ, во најдобар случај, ќе траат седум години.

За да се преживее овој период, ќе треба да се направат внатрешни реформи за да се спречи иселувањето на граѓаните,стотици илјади граѓани веќе ја напуштиле земјата, рече претседателот Стево Пендаровски на конференцијата организирана од Унијата на европски федералисти на Македонија.

Пендаровски верува дека, по историската грешка на ЕУ кон Македонија и Албанија, можно е пролетта 2020 година да се отворат преговори со новата методологија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com