-1.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Пендаровски – Пахор: Деблокадата на Северна Македонија е предуслов за стабилноста на регионот

Најчитани вести

Претседателот Стево Пендаровски денеска во Охрид имаше средба со претседателот на Словенија, Борут Пахор, кој учествува на меѓународната конференција „Преспа форум за дијалог“.

„Двајцата претседатели разменија мислења за актуелните состојби поврзани со аспирациите на земјите од Западен Балкан за членство во Европската Унија. Посакувајќи успех на претстојното шестмесечно словенечко претседателство со унијата, претседателот Пендаровски изрази очекување тоа да донесе придвижување во однос на интегративниот процес за земјите од Западен Балкан“, соопштија од кабинетот на Пендаровски.

Тој истакнал дека Република Северна Македонија е позитивен пример во изнаоѓањето решенија за внатрешните предизвици и отворените прашања со соседите и посочи дека деблокадата на нејзиниот интеграциски пат е еден од важните предуслови за просперитет и стабилност на државата, но и на регионот пошироко.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести