Home Македонија Пендаровски не сака да зема 150.000 денари плата

Пендаровски не сака да зема 150.000 денари плата

by Журнал.мк

Претседателот на државата ѝ предлага на Владата да направи интервенција во Законот за плати и неговиот коефициент од 4,5 да биде два за да не зема плата од 150.000 денари по одлуката на Уставниот суд.

„Одлуката на Уставниот суд од пред два дена е поразувачка. Би сакал да ја искоментирам пред воопшто да стане предмет во јавноста, а треба да стане.

Невкусно е мојата плата, од сегашните 93.000 да биде 150.000 или на премиер, на спикерот на парламентот, министри од сегашни 80.000 да изнесува 130.000“, изјави синоќа претседателот Стево Пендаровски во интервју на ТВ 24.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More