Home Македонија Пендаровски на унгарската претседателка и’ претстави шарпалнинец

Пендаровски на унгарската претседателка и’ претстави шарпалнинец

by admin

Претседателот Стево Пендаровски и’ претстави на претседателката на Унгарија, Каталин Новак, која престојува во официјална посета на Македонија куче од расата шарпланинец.

Ова се случуваше за време на свечена церемонија по повод нејзината посета.

„Со прекоманда од Армијата неодамна добив засилување во мојот кабинет. Ви го претставувам симболот на нашата традиција македонскиот Шарпланинец, тромесечниот Рок“, рече Пендаровски.

Новак беше дочекана со сите почести, по што се упати со Пендаровски на состанок.

Се очекува Новак да се сретне и со претседателот на Собранието, Талат Џафери и премиерот Димитар Ковачевски.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More