25.8 C
Skopje
Thursday, July 7, 2022

Пендаровски-Кулеба во Давос: Силна поддршка од Македонија за Украина

Најчитани вести

Претседателот Стево Пендаровски, денеска во Давос, ја реафирмираше целосната поддршка за Украина и украинскиот народ за време на кратката средба која ја имал со министерот за надворешни работи на Украина, Дмитро Кулеба.

Како што се наведува во соопштението од претседателскиот кабинет, Пендаровски посочил дека Северна Македонија како членка на НАТО, во рамки на можностите ќе продолжи да пружа воена, хуманитарна и дипломатска помош на Украина со крајна цел прекин на воената агресија, одбрана на демократските вредности и воспоставување на мир.

Притоа, Кулеба изразил благодарност за поддршката од Северна Македонија, декларирана и во писмото упатено од претседателот Пендаровски до украинскиот претседател Зеленски, се додава во соопштението од Кабинетот.

Руската воена агресија во Украина влезе во четвртиот месец, а од самиот почеток на војната земјава и даде поддршка на Украина, преку приклучување на земјите кои воведоа санкции против Русија. Земјава, според изјавите на високи функционери, исто така се приклучи кон иницијативата на НАТО членките и на Европската унија за финансиска и воена помош на Украина.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com