-7.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Пендаровски и Ѓурчиновски во посета на јужната граница

Најчитани вести

Претседателот на Република Северна Македонија и врховен командант на вооружените сили, Стево Пендаровски придружуван од началникот на генералштабот на Армијата, генерал-потполковник Васко Ѓурчиновски, денеска ќе ги посетат припадниците на Армијата ангажирани на јужната граница.

Претседателот Пендаровски ќе го обиколи транзитниот центар за мигранти во Гевгелија, каде од одговорните субјекти ќе се запознае со моменталната состојба во овој центар и со ангажманот на меѓународната мисија „Фронтекс”.

Во сместувачкиот капацитет на припадниците на Армијата, во здружениот оперативен центар, на врховниот командант ќе му биде презентирана моменталната безбедносна состојба на јужната граница, тактичките мерки и процедури кои ги спроведуваат армиските единици согласно доделените задачи во спречување на нелегални минувања на јужната граница, а посетата ќе заврши со заеднички ручек со припадниците на Армијата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести