12.8 C
Skopje
Friday, December 3, 2021

Пендаровски и Штајнмајер -отпочнување на македонските пристапни преговори со ЕУ позитивно ќе влијае на регионот

Најчитани вести

Македонскиот претседател Стево Пендаровски на маргините на 76. Генерално собрание на Обединетите нации, во Њујорк се сретна со германскиот претседател Франк-Валтер Штајнмајер. На средбата двајцата претседатели размениле мислења и информации за актуелните состојби во двете држави, се вели во соопштението од Кабинетот на Пендаровски. Во него е посочено дека претседателот Штајнмајер изразил најдлабоко сочувство за трагедијата во тетовската модуларна болница.

„Претседателот Пендаровски упати благодарност до претседателот Штајнмајер за неговите лични напори и ангажман, како и за континуираната германска поддршка за нашата европска интеграција“ се вели во соопштението.

Во тој контекст, соговорниците констатирале дека отпочнување на пристапни преговори на Северна Македонија со Европската Унија позитивно ќе влијае на севкупната општествено-политичка клима кај нас и ќе значи дополнително стабилизирање на состојбите и просперитет на регионот, се посочува во соопштението од претседателскиот кабинет.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com