18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Пендаровски ги прими акредитивите на новиот грчки амбасадор, Русос Кундурос

Најчитани вести

Претседателот Стево Пендаровски денеска ги прими акредитивните писма на новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Грција, Русос Кундурос.

„На церемонијата, претседателот Пендаровски рече дека односите меѓу двете земји денес се карактеризираат со пријателство, висок степен на политички дијалог и посветеност на политиката на добрососедство и регионалната соработка. Претседателот Пендаровски изрази и уверување дека во периодот којшто следи приоритет ќе биде реализација на конкретни проекти, коишто ќе влијаат на натамошно интензивирање на економските релации“, соопштија од Кабинетот на Пендаровски.

Амбасадорот Кундурос истакнал дека Грција е подготвена да ја поддржи нашата земја во процесот на пристапување кон Европската Унија и искажал цврста заложба за јакнење на севкупните билатерални односи, со посебен акцент на унапредување на економската соработка.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com