27.8 C
Skopje
Sunday, August 1, 2021

Пеле му го честита на Роналдо апсолутниот рекорд за најмногу постигнати голови

Најчитани вести

Легендарниот бразилски фудбалер Пеле го изрази своето воодушевување од напаѓачот на Јувентус и Португалија, Кристијано Роналдо. Поранешниот фудбалер му го честиташе на 36-годишниот играч апсолутниот рекорд по бројот на голови.

Откако постигна хет-трик на натпреварот од италијанскиот шампионат против Каљари, Роналдо во кариерата стигна до 770 погодоци, додека Пеле погоди 767 пати.

– Ти се восхитувам. Сакам да те гледам како играш, и тоа не е тајна за никого. Животот е осамен лет, секој оди по сопствен пат. И какво патување имате! – напиша Пеле на Инстаграм.

Оваа сезона, Роналдо одигра 33 натпревари за Јувентус, постигна 30 погодоци и забележа пет асистенции.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести