1.8 C
Skopje
Friday, January 27, 2023

Пахор и Путин воведуваат Ден на словенечко-руско пријателство

Најчитани вести

Претседателите на Словенија и Русија Борут Пахор и Владимир Путин во телефонски разговор се согласија дека денот на церемонијата во руската капела под алпскиот премин Вршич во Словенија да биде Ден на словенечко-руско пријателство. Руската капела е изградена во 1916 година од руски воени заробеници во спомен на 110 паднати соборци кои ги однесе лавината за време на изградбата на патот преку Вршич (1.611 метри надморска височина) за австриските сили во Првата светска војна. За време на реконструкцијата на патот во 1937 година, остатоците од телата на многу руски затвореници беа пронајдени и закопани во костурницата покрај дрвената капела, која беше обновена во 2006 година.

Во минатата недела, Пахор му предложи на Путин церемонијата во руската капела, што се одржува секоја година на крајот на јули, да биде прогласена за Ден на словенечко-руското пријателство, а рускиот претседател го извести Пахор дека го прифатил предлогот. Пахор и Путин разговараа и за други теми и рекоа дека иако постојат разлики во политичките ставови на нивните земји, треба да се вложат напори за дијалог во корист на мирот и пријателството, пренесува словенечката агенција СТА.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести