Патент на Samsung го прикажува Galaxy S11 со слајдер екран

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Samsung на годишно ниво поднесува барања за голем број патенти кои можат или не мораат да се најдат на идните уреди на компанијата или технологии. Овој пат, јужнокорејскиот гигант патентираше ефективни решенија за обезбедување на најголема можна површина на екранот на теелфонот, кој е можно да се смести во џеб.

Пријавата за патент дизајнот ја поднесе Samsung Electronics, кон крајот на 2018. година, кај KIPO (Korean Intellectual Property Office). Патентот е одобрен кон крајот на мај, а објавен е јавно на 24. јуни оваа година.

Во рамките на патентот се наоѓаат и 14 скици, на кои е можно да се види модерниот дизајн на уредот, со таканаречениот edge дисплеј на компанијата Samsung. Специјална карактеристика на овој модел е што може да ја прошири ширината на телефонот, по што површината на екранот се зголемува за околу 50 проценти.

Со оглед на тоа дека се работи за дизајн патент, не постои детален опис, кој дава одговори на прашањата, како ваквиот смартфон ќе се користи. Фотографиите покажуваат дека екранот од десната страна е зголемен, додека флексибилниот дисплеј останува заштитен од екстерните влијанија.

Она што се истакнува кај дизајнот е и punch-hole системот за камера, кој е сместен во средина на горниот дел од екранот. Тоа значи дека овој дел од екранот нема да може да се поместува. Патентот не споменува колку леќи на камерата се користат, а за потребите на 3D рендерите, сајтот LetsGoDigital се определи за системот кој Samsung моментно го применува на своите премиум модели.

извор: USB.mk

T.E.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.