28.8 C
Skopje
Thursday, August 11, 2022

Патарините во Србија од денеска поскапи за 12 отсто

Најчитани вести

Патарините на српските автопати од денеска поскапуваат за 12 отсто, објави јавното претпријатие „Патишта на Србија“.

Почнувајќи од 7 часот на сила стапи новиот ценовник, според кој на автопатот Белград-Ниш, во зависност од категоријата на возилата, ќе се наплаќа патарина од 450 до 5.410 динари или од 3,8 евра до 45,8 евра.

На делницата од Ниш до Димитровград патарината ќе чини од 210 (1,7 евро) до 1.250 динари (10,6 евра), додека на делницата Белград-Суботица ќе се плаќа од 320 (2,7 евра) до 3.740 динари (29,4 евра).

За патарина од Белград до Шид ќе се плаќа од 410 (3,4 евра) до 2.530 динари (21,4 евра).

Од Ниш до Прешево, патарината ќе чини од 600 (5 евра) до 3.630 динари (30 евра), додека од Љиг до Прељина, патарината ќе чини од 160 (1,3 евра) до 910 динари (7,7 евра).

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com