21.8 C
Skopje
Tuesday, July 5, 2022

Партијата за движење на Турците го одбележа 19 Мај – Денот на сеќавање на Ататурк

Најчитани вести

Партијата за движење на Турците (ТХП) во преполната сала на Филхармонија на Северна Македонија во еуфорична атмосфера го прослави 19 Мај – Ден на сеќавање на Ататурк и празник на младоста и спортот. На настанот кој беше проследен и со музички дел присуствуваа претставници на политички партии, невладин сектор, дипломатски претставници, универзитетска професори, како и голем број на млади.

Пред присутните свои обраќања имаа претседателот на Партијата за движење на Турците (ТХП) Енес Ибрахим, кој ја истакна важноста на нераскинливите длабоки врски меѓу турската заедница и Република Северна Македонија, осврнувајќи се на потребата за негување на општествената кохезија и концептот на едно општество за сите, како и министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која упати честитки по повод 19 Мај.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com