Home » Партијата за движење на Турците го одбележа 19 Мај – Денот на сеќавање на Ататурк

Партијата за движење на Турците го одбележа 19 Мај – Денот на сеќавање на Ататурк

by Журнал.мк

Партијата за движење на Турците (ТХП) во преполната сала на Филхармонија на Северна Македонија во еуфорична атмосфера го прослави 19 Мај – Ден на сеќавање на Ататурк и празник на младоста и спортот. На настанот кој беше проследен и со музички дел присуствуваа претставници на политички партии, невладин сектор, дипломатски претставници, универзитетска професори, како и голем број на млади.

Пред присутните свои обраќања имаа претседателот на Партијата за движење на Турците (ТХП) Енес Ибрахим, кој ја истакна важноста на нераскинливите длабоки врски меѓу турската заедница и Република Северна Македонија, осврнувајќи се на потребата за негување на општествената кохезија и концептот на едно општество за сите, како и министерката за култура Бисера Костадиновска-Стојчевска, која упати честитки по повод 19 Мај.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More