31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Пардју за ДВ: Заврши времето на малтретирање на С. Македонија

Најчитани вести

Поранешниот американски амбасадор на САД во Бугарија и еден од ко-авторите на Охридскиот договор во Македонија, Џејмс Пардју во интервју за ДВ вели дека Софија нема право да го малтретира Скопје со историски барања

ДВ: Како поранешен амбасадор на САД во Бугарија и еден од иницијаторите на Охридскиот договор, вие добро го познавате Балканот. Дали ја следите моменталната тензија меѓу Софија и Скопје? Која е вашата проценка и која е официјалната позиција на Стејт департментот?

Пардју: Ги следам настаните на Балканот. И се чувствувам близок и со Бугарија и со Северна Македонија. Мислам дека е грешка бугарската влада да го блокира процесот што ќе доведе до пристапување на Северна Македонија во Европската унија. Напротив: Бугарија мора да биде бранител на членството на Северна Македонија во ЕУ, а не противник. Бидејќи влезот на Северна Македонија во ЕУ е дел од долгорочниот национален интерес на Бугарија.

Сигурен сум дека Стејт Департментот поддржува брзо решавање на проблемите меѓу Бугарија и Северна Македонија, иако темата главно се однесува на Европската унија и нејзините членки.

ДВ: Како би можел да изгледа излезот од ситуацијата? Дали е можно двете земји наскоро да постигнат договор?

Пардју: Долгорочен национален интерес на Бугарија е да има добри и партнерски односи со соседите во услови на заеднички демократски вредности. Членството во ЕУ го охрабрува ова. Бугарија и многу луѓе во Северна Македонија имаат заедничка историја и култура, но Бугарија е понапредната нација и има предност со членството во ЕУ во остварувањето на своите цели. Двете земји се природни сојузници и можат да работат заедно за просперитетна иднина, доколку им го свртат грбот на некои од помалку важните прашања.

Националистите во Бугарија гледаа како Грција го користи своето членство во ЕУ за да изврши притисок врз Северна Македонија. И тие одлучија да ја спроведат истата стратегија. Но, времето за малтретирање на Северна Македонија заврши.

Прашањата за историјата и јазикот не се доволно значајни за да ги оправдаат непријателските односи меѓу двете земји. На крајот на краиштата, Северна Македонија е суверена земја. И ниту една држава не треба да има право да принудува друга нација да ја менува својата историја. Историчарите и експертите нека ги расчистуваат контроверзните точки со текот на времето. Во меѓувреме, Софија треба да ја поддржи, а не да ја блокира кандидатурата на Северна Македонија за ЕУ. Сè друго е кусогледо.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com