Home Свет Папата Франциск излезе од болница – јадел пица и крстил бебе додека бил хоспитализиран

Папата Франциск излезе од болница – јадел пица и крстил бебе додека бил хоспитализиран

by Журнал.мк

Папата беше хоспитализиран во средата откако неколку денови имал проблеми со дишењето. Потоа од Ватикан посочија дека тој се лекува од бронхитис и прима терапија со антибиотици.

Папата Франциск (86) денеска ја напушти болницата во Рим каде беше хоспитализиран во понеделникот поради проблеми со дишењето.

Како што соопшти Ватикан, тој се лекувал од бронхитис.

За време на престојот во болницата една вечер тој јадел пица со медицинскиот персонал, а крстил и едно бебе во педијатриското одделение.

Тој, според најавите, ќе биде присутен и на плоштадот „Свети Петар“ на Цветници на почетокот на Светата недела, но не е познато дали тој ќе ја држи мисата.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More