Home » Папата ги повика калуѓерките да се „борат“, кога нивната служба се сведува на ропство

Папата ги повика калуѓерките да се „борат“, кога нивната служба се сведува на ропство

by Журнал.мк

Папата Франциск вчера ги повика калуѓерките да се борат доколку со нив „неправедно се постапува, дури и во рамките на Црквата“, признавајќи дека нивната служба понекогаш се „сведува на ропство“.

-Ги повикувам да се борат кога, понекогаш, кон нив неправедно се постапува. Дури и внатре во Црквата, кога нивната служба, толку благородна, е сведена на ропство. Понекогаш за тоа се одговорни луѓето од Црквата, рече тој во видео пораката објавено вчера за да ги претстави неговите февруарски молитвени намери посветени на калуѓерките и жените посветени од Бога.

-Нека не се обесхрабруваат, додаде 85-годишниот папа, кој постојано го осудува „насилството и ропскиот однос кон жените“.

Прашањето за калуѓерките кои ги извршуваат домашните работи во служба на машката црковна хиерархија, особено на кардиналите и членовите на Куријата, веќе беше во центарот на јавниот интерес.

-Овие жени работат како слугинки за свештеници, бискупи и кардинали, каде готват, чистат, перат облека, и се многу слабо платени, изјави Луцета Скарафија, историчар, коментатор и поранешен директор на списанието „Жена, црква, свет. „Тоа во црквата се смета за нормално: жените мора да служат без да бараат ништо за возврат“, додаде Скарафија, авторка на книгата „Феминисткиња и христијанка“.

-Тие се научени да бидат почестени со тоа што им служат на свештениците. Тоа е начин на размислување, додаде таа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More