26.8 C
Skopje
Wednesday, August 10, 2022

Пандемијата турна 80 милиони луѓе во екстремна сиромаштија

Најчитани вести

Пандемијата на коронавирусот во услови на крајна сиромаштија доведе 80 милиони луѓе од азиските земји во развој, покажува извештајот на Азиската банка за развој (АДБ).

– Пандемијата од минатата година турна 75 до 80 милиони лица во екстремна сиромаштија во земјите во развој во Азија, во споредба со претпоставките што би се случило со нив без пандемијата од ковид-19 – се наведува во документот на банката.

Според методологијата на АДБ, луѓето што живеат со помалку од 1,9 долари дневно се екстремно сиромашни.

– Од 2017 година, околу 203 милиони лица или 5,2 проценти од населението на земјите во развој во Азија, живеат во екстремна сиромаштија. Без ковид-19 оваа бројка во 2020 година ќе се намалеше на 2,6 проценти – пресметале авторите на извештајот.

– Азиско-пацифичкиот регион постигна импресивен напредок, но пандемијата откри социо-економски расцеп што може да го ослаби одржливиот и инклузивен развој – оцени главниот економист на АДБ, Јасузуки Савада.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com