15.8 C
Skopje
Friday, May 27, 2022

Пандемијата на корона влијае и на убавината: Жените ширум светот најмногу се жалат на забрзано стареење на кожата

Најчитани вести

Студија спроведена од вработени во компанијата која се занимава со нехируршки козметички третмани Glowday, покажа дека жените кои поголемиот дел од времето го поминуваат во затворен простор поради пандемијата на вирусот корона и се движат помалку ја уништуваат нивната убавина.

Д-р Рос Пери, медицински директор на компанија за козметика во Велика Британија, се согласува:

  • Се почесто го гледаме „лицето во заклучување“, забележуваме недостаток на витамин Д, а постојаното гледање на екранот влијае на нашата кожа.

Овој феномен го забележале експертите, а еве неколку последици што животот ги предизвикал за време на пандемијата, а се поврзани со убавината.

Недостаток на витамин Д и промени на кожата

Во текот на зимата, нормално е да имате недостаток на витамин Д, но за време на заклучувањето и мерките на претпазливост, што значеше помало движење, внесот на овој витамин опадна.

Како резултат, може да се појават суви траги на челото или на остатокот од лицето.

Испукани усни и сува кожа

Ниските температури надвор и централното греење предизвикуваат дехидрација на кожата, која е склона на пукање, а добро е познато дека така се формираат брчките најпрво и кожата старее побрзо.

Во текот на зимскиот период, кога обично се движиме помалку, потребно е да внесуваме повеќе омега 3 масни киселини.

Стрес и акни

Пандемијата нè принуди да смениме некои животни навики, кои за многумина не можеа да поминат без одговор на стрес. Познато е дека стресот доведува до ослободување на хормонот кортизол, кој „им кажува“ на жлездите во кожата да произведуваат повеќе масло, а тоа често доведува до појава на акни и други проблеми со кожата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com