27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Панајотопулос: Анкара мора да почне да игра според правилата

Најчитани вести

Грција е отворена за преговори со Турција, но Анкара треба да почне да „игра според правилата“, изјави во вторникот грчкиот министер за одбрана.

„Ние би сакале да можеме да се ангажираме со Турција, но Турција мора да игра според правилата. Турција не треба да игра според сопствените правила, особено правилата како владеењето на воената моќ и едностраните дејства“, рече министерот за одбрана Никос Панајотопулос за време на конференција во Атина.

Грција и Турција редовно си префрлаат меѓусебно поради мноштво поплаки кои се движат од морските граници до воздушниот простор. Тензиите неодамна повторно се појавија откако Турција ја обвини Грција за вооружување на островите во Егејското Море, за кои вели дека треба да имаат демилитаризиран статус според меѓународните договори.

Ердоган вети дека повеќе нема да се сретне со Мицотакис додека грчкиот лидер не се „собере“.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com