27.8 C
Skopje
Thursday, June 30, 2022

Палмер: САД сакаат западен Балкан да стане дел од фамилијата европски земји

Најчитани вести

Пратеникот на државниот секретар на САД за западен Балкан Метју Палмер во Сараево изјави дека западен Балкан и натаму е приоритет на американската надворешна политика.

И оти Вашингтон сака земјите од регионот да гледаат во САД и ЕУ како на „партнери кои сами ги избрале“. Тој додаде дека сад сакаат западен Балкан да стане дел од фамилијата европски земји и дека за таа цел вложуваат значаен политички и друг капитал. „мислам дека за сите во западен Балкан сме подобар партнер од Русија и ќе направиме се тоа јасно да им го кажеме на лидерите и на граѓаните во регионот“, рече Палмер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com