-3.2 C
Skopje
Wednesday, January 19, 2022

Палмеирас ја одбрани титулата од Либертадорес по бизарната грешка на Переира

Најчитани вести

Палмеирас ја одбрани својата титула од Копа Либертадорес, најелитното клупско натпреварување во Јужна Америка, откако по продолженијата со 2:1 го победија бразилскиот ривал Фламенго со голот на Дејверсон по катастрофалната грешка на Андреас Переира, позајмениот фудбалер од Манчестер јунајтед.

Ова е третпат клубот од Сао Пауло да го освои трофејот од Либертадорес, по титулите во 1999 и 2020 година и тие стануваат првиот клуб кој ја одбранил титулата по Бока јуниорс во 2001 година, додека во исто време ова е осми триумф за бразилски клуб од 2010 година.

Рафаел Веига ги донесе Палмеирас во водство по само 5 минути игра во Монтевидео, Уругвај, откако по контранападот на Палмеирас, поранешниот дефанзивец на Арсенал, Давид Луиз потфрли во одбраната.

Фламенго израмни во 72. минута преку Габриел Барбоса, попознат како Габигол, човекот кој ги постигна двата гола во минатогодишното финале против Ривер плата. По само пет минути во продолжението, Переира направи грешка, за да дозволи Дејверсон лесно да го совлада голманот на Фламенго.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com